Dataset: Pracovní orientace (ISSP 2015) - Česká republika

Abstract

Mezinárodní program výzkumů ISSP:ISSP (International Social Survey Programme) je dlouhodobý mezinárodní výzkumný projekt, který existuje od roku 1983. Tento výzkumný projekt je založen na mezinárodní a meziprojektové spolupráci v oblasti výzkumu v sociálních vědách. Je zaměřen na významná témata týkající se postojů. ISSP kombinuje dvě roviny srovnání - srovnání v mezinárodní a v časové perspektivě. Výzkumné aktivity probíhají nepřetržitě v ročních cyklech.

Výzkum Pracovní orientace z roku 2015 sledoval různé dimenze českého trhu práce, hodnoty související s prací a zaměstnáním a rovněž s prací související blahobyt. Zejména byly analyzovány následující tři tematické oblasti: 1. proměny životních a pracovních hodnot, 2. vyrovnávání mezi pracovním a rodinným životem, 3. motivace k práci a udržení příjmů domácností.

Variable Groups

Full Title

Pracovní orientace (ISSP 2015) - Česká republika

Subtitle

plná verze

Parallel Title

International Social Survey Programme: Work Orientations IV - ISSP 2015

Identification Number

ISSP00023

Authoring Entity

Name Affiliation
Doc. Ing Jiří Večerník Sociologický ústav AV ČR

Producer

Name Affiliation Abbreviation Role
Sociologický ústav AV ČR SOU

Date of Production

2015

Place of Production

Praha CZ

Funding Agency/Sponsor

Name Abbreviation Role Grant
Grantová agentura České republiky GAČR sběr dat a management dat GA14-15008S
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (Česká republika) MŠMT archivace dat LM2015060

Data Distributor

Name Affiliation Abbreviation
Český sociálněvědní datový archiv Sociologický ústav, Akademie věd ČR ČSDA

Contact Person

Name Affiliation E-mail address Universal Resource Identifier
Doc. Ing Jiří Večerník SOU AV ČR

Depositor

Name Affiliation Abbreviation
Sociologický ústav, Akademie věd ČR Czech Academy of Sciences SOU

Date of Distribution

2017-03-29

Series Statement

Series Name

ISSP

Series Information

Mezinárodní program výzkumů ISSP:ISSP (International Social Survey Programme) je dlouhodobý mezinárodní výzkumný projekt, který existuje od roku 1983. Tento výzkumný projekt je založen na mezinárodní a meziprojektové spolupráci v oblasti výzkumu v sociálních vědách. Je zaměřen na významná témata týkající se postojů. ISSP kombinuje dvě roviny srovnání - srovnání v mezinárodní a v časové perspektivě. Výzkumné aktivity probíhají nepřetržitě v ročních cyklech.

Version

Date: 2017-03-29

Type: verze 1.

Bibliographic Citation

Sociologický ústav (Akademie věd ČR). Pracovní orientace (ISSP 2015) - Česká republika [datový soubor] [online]. Ver. 1.0. Praha: Český sociálněvědní datový archiv, 2017 [citováno DNE]. DOI 10.14473/ISSP00023

List of Keywords

Topic Classification

Time Period Covered

Start End Cycle
2015 2015

Date of Collection

Start End Cycle
2015-03-31 2015-05-20

Country

Česká republika  (CZ)

Geographic Coverage

ČR

Geographic Unit

okres (LAU 1)

Unit of Analysis

jedinec

Universe

Cílovou populací sběru dat byli obyvatelé ve věku 18 let a starší trvale žijící v soukromých obydlích na území České republiky.

Time Method

jednorázové šetření

Data Collector

STEM/MARK

Sampling Procedure

Výběrový soubor vytvořil STEM/MARK na základě databází České Pošty. Tato databáze obsahuje adresy všech objektů (celkem cca 1 800 000 bytových objektů) včetně počtu domácností v nich, neobsahuje jména. Parametry výběru byly nastaveny podle údajů ČSÚ o počtu obydlených bytů v obcích aktuálních k 1. 1. 2014. Šetření bylo založeno na modelu pravděpodobnostního adresného výběru, který byl stratifikován regionálně a podle velikosti sídla. Použitá procedura systematického náhodného výběru byla jednostupňová. Cílový respondent v domácnosti byl vybrán metodou Švédského klíče.

Postup výběru se dá shrnout do následujících kroků:
1. Výběr výběrových bodů (poštovních okrsků nebo jejích částí)  
2. Výběr bytů / domácností v rámci výběrových bodů
3. Výběr jednotlivců (provádí tazatel)

Vybrali jsme celkem 373 výběrových bodů.  
Z výběru byly předem vyřazeny obce s méně než 50 domácnostmi, protože tyto lokality lze v praxi systematického náhodného výběru s dlouhým výběrovým krokem a bez možnosti využít shluku (clusteru) adres jen obtížně vyšetřit. Celkem v takových obcích žije méně než 1% obyvatel, dle provedených analýz tento krok žádným způsobem nepoškozuje výsledné složení vzorku z hlediska zjišťovaných údajů.

Mode of Data Collection

Rozhovory v domácnosti. Celkem bylo provedeno 1435 rozhovorů, z toho 885 PAPI a 550 CAPI. Celkem pracovalo na projektu 227 tazatelů, z toho 145 PAPI a 82 CAPI.

Type of Research Instrument

standardizovaný dotazník

Actions to Minimize Losses

Při neúspěšném kontaktu s domácností, případně s cílovou osobou, tazatel opakoval pokus o kontakt až čtyřikrát. Pokud byl odmítnut, měl možnost navštívit odmítnuvší domácnost se zhruba týdenním odstupem znovu.
Na náhradních adresách domácností směl tazatel dotazovat pouze ve výjimečných případech - při odmítnutí respondentem, domácností nebo švédským klíčem, na nesprávné adrese, u psychicky nebo fyzicky nezpůsobilého respondenta a vyčerpání všech šesti hlavních adres, které měl k dispozici.

Vlastní činnost tazatele při dotazování byla kontrolována několika způsoby:
1. Prvním kontrolním krokem je rozeslání avizních lístků do domácností respondentů. Tazatel je povinen si tento lístek od domácnosti vyzvednout. Lístky mají vždy specifický kód, který musí tazatelé zaslat do zpracovacího centra jako důkaz řádně provedeného tazatelského úkolu.
2. Činnost tazatelů byla po celý průběh terénního sběru dat monitorována 12 oblastními supervizory STEM/MARK, a.s., kteří jsou rozmístěni ve všech regionech tak, aby jejich akční rádius rovnoměrně pokrýval celé území regionu, a tím i celé republiky. Jedním z hlavních úkolů supervizorů u PAPI tazatelů byl průběžný monitoring práce tazatelů na projektu a organizace přidělování práce tazatelům.  
3. U CAPI tazatelů probíhala kontrola formou náslechů přímo online v průběhu vlastního dotazování.
4. Následná telefonická a korespondenční kontrola práce tazatelů byla provedena na konci terénního sběru dat. Náhodnou procedurou bylo z celkového souboru adres všech kompletních rozhovorů vybráno více než 30 % adres (554) do kontrol. Buď na ně bude zaslán dopis s dotazem, zda bylo dotazování uskutečněno náležitým způsobem nebo v případě telefonického kontaktu bude provedena kontrola telefonická. Zpětná vazba je zajištěna přiloženým zpětným korespondenčním lístkem, kde respondenti vyplní cca 3 údaje týkající se provedení rozhovoru a vyplněný lístek odešlou do STEM/MARKu.

Weighting

Data byla převážena iterativním Deming-Stephanovým algoritmem (iterative proportional fitting) s průběžným ořezáváním vah. Výsledný rozsah vah je 0,5-2,0. Vážená struktura dosáhla přesně požadovanou strukturu souboru.
Vážicí znaky tvoří věkové kategorie, pohlaví, kraj, velikost obce, vzdělání a ekonomická aktivita. Vážicí univerza byla stanovena podle co nejaktuálnějších údajů ČSÚ.
Proměnná vážení se nazývá „weight“.

Response Rate

64,1 %

Data Set Availability

Media online

Location

Availability Status

Dostupné ke stažení pro registrované uživatele Českého sociálněvědního datového archivu.

Restrictions

Určeno pouze pro nekomerční použití.

Related Materials

Dotazník

Technická informace

Download

Metadata Index

This is the Metadata Index for a Nesstar Server.
Nesstar is a tool used for analysing, visualising and downloading datasets.

Click the "Explore Dataset" button to open the dataset.